TikTok Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

TikTok Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin popüler uygulamaları arasında yer alan sosyal medya platformu TikTok uygulamasında, gizlilik konusu en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. TikTok uygulamasında çektiğiniz ve yükleme işlemini tamamladığınız kısa videolar herkes tarafından izlenebiliyor. Buna sahte veya anonim hesaplar da dahil… 

Paylaşmış olduğunuz kısa videolara, bu sahte veya anonim hesaplar tarafından rahatsız edici yorumlarda yapılabiliyor. Bu durum özellikle çocuk sahibi olan anne ve babaları endişe içinde bırakıyor. Çocukları bu uygulamayı kullanan anne ve babalar, bazı önlemler almak zorunda kalıyor. Bu önlemler arasında TikTok hesap gizleme de yer alıyor.

TikTok uygulamasını kullanırken karşımıza çıkan her kullanıcıya güvenmeniz mümkün değildir. Bu uygulamayı ne şekilde ve nasıl kullandığınız da önemlidir. Fakat bu durumda asıl önemli olan şey içeriklerinizi görev ve yorum yapan her kullanıcıya güvenip güvenemeyeceğinizdir. TikTok uygulamasında içerikleriniz ile birlikte sizi takip eden ve yorum yapan kişiler, her zaman sizin için doğru kişiler olmayabilir. Hesabınızla etkileşime geçen kişiler arasında istemeyeceğiniz kişiler bulunuyorsa bunun önüne geçebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek tamamen sizin elinizde olan bir durum. Gerekli ayarlamaları yaparak TikTok hesabınızı ve paylaştığınız içerikleri kimin görüp kimin göremeyeceğine kendiniz karar verebilirsiniz.  

TikTok Hesap Gizleme

tiktok hesap gizleme

Son yılların en popüler ve en hızlı Yükseliş gösteren sosyal medya uygulamaları arasında yer alan TikTok uygulaması ülkemizde de çok sayıda kullanıcıya sahip. Çekilen kısa videoların yüklenmesi ile birçok kişi komedi ağırlıklı içerikler başta olmak üzere birçok içeriği paylaşabiliyor ve diğer kullanıcılar bu içeriklere ulaşabiliyor.

Tanımadığı kişilerin kendisini takip etmesini istemeyen ve bu kişiler tarafından zorbalığa uğramak istemeyen kişiler, TikTok hesaplarını gizleme yolunu tercih ediyor. TikTok hesap gizleme işlemini yapan kişiler, bu sayede paylaştığı içeriklerin sadece arkadaşları ve tanıdığı kişiler  tarafından görülüp izleme bildiğinden emin oluyor. 

Diğer taraftan olaya bakıldığında, TikTok uygulamasını diğer sosyal medya uygulamalarında videolar oluşturmak için kullanılan ve TikTok topluluğuna dahil olmayan kişiler de kullanıyor. Bu kişiler için TikTok hesabı gizleme yapmaları tavsiye edilmektedir ve bu amaçla TikTok uygulamasını kullanan kişilerin çoğu zaten bu yöntemi kullanmaktadır.  

TikTok Hesabımı Nasıl Gizlerim?

TikTok uygulamasına giriş yaptıktan sonra profil sekmesine gelerek gizlilik ayarları üzerinden hesap gizleme işlemlerini birkaç basit adam sonrası gerçekleştirebilirsiniz. TikTok uygulaması tarafından kullanıcılar için sağlanan bu hesap gizleme özelliği, hesap paylaşımlarının yalnızca belirli kişiler tarafından görülebilmesi veya herkese açık olarak görülebilmesi gibi seçenekleri sunarak, istenilen tercihi seçmeyi tamamen kullanıcının kendi iradesine bırakmıştır. Tercihinizi belirledikten sonra daha sonra profil içerisinde yer alan ayarlar sekmesini kullanarak konudaki düzenlemeleri tamamlayabilirsiniz.

TikTok Hesap Gizleme Ayarları

tiktok hesap gizleme ayarları

TikTok hesap gizleme ve hesap kitleme ayarları için size aşağıda yapmamız gereken adımları açıkça anlatacağız. Bu adımları izleyerek TikTok hesap gizleme ve kitleme ayarlarını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  

Bu ayarları yapmak için öncelikli olarak TikTok uygulamasından hesabınıza kullanıcı girişi yapın. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra profilinize tıklayın. Profilinize tıkladıktan sonra burada yer alan ayarlar sekmesine tıklayın. Daha sonra ayarlar sekmesi üzerinden gizlilik ayarları sekmesine geçiş yapın. Gizlilik ayarları sekmesine geçiş yaptıktan sonra karşımıza diğerlerinin beni bulmasına izin ver seçeneğini göreceksiniz. Diğerlerinin beni bulmasına izin ver seçeneğinde istediğimiz tercihi yaparak diğer kullanıcıların size ulaşıp, ulaşamayacağını belirleyebilirsiniz. 

Ayrıca alt kısımda bulunan özel hesap butonuna tıklayarak, sahibi olduğunuz hesap üzerinden üretilen içeriklerin kimler tarafından izlenmesini istediğinizi basit bir şekilde belirleyebilirsiniz. Tüm bunların dışında, videolarınızı kimlerin indirebileceğini, kimlerin size yorum yapabileceğini, kimlerin size tepki verebileceğini, kimlerin size mesaj gönderebileceğini veya kimlerin size tepki verebileceğini, bu konular ile alakalı gizlilik ayarları üzerinden kontrol ederek gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. 

TikTok Hesap Gizleme ve TikTok Videoları Gizleme

TikTok hesap kitleme ayarları, yukarıda belirtmiş olduğunuz gibi; ayarlar kısmında yer alan hesap kilitleme seçenekleri arasındaki özel hesap butonunu aktif ettikten sonra çalışmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra artık sadece sizi takip eden kullanıcılar tarafından videolarınız ve içerikleriniz görülecektir. Yani özel hesap uygulamasına geçmenizin ardından video ve içeriklerinize sadece sizin izin verdiğiniz kişiler erişebilecektir. Bunun dışında yine yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi son aşamada yer alan opsiyonların kullanımı ile ilgili sizinle iletişime geçecek ve etkileşim sağlayacak kişileri yine kendiniz belirleyebilirsiniz.  

TikTok Videoları Gizleme Nasıl Yapılır?

TikTok uygulamasını kullanarak üre koş olduğunuz video içeriklerini çok kolay bir şekilde istediğiniz takipçilerinizden de izleme imkanı bulunmaktadır. TikTok hesabınız üzerinden paylaşmayı düşündüğünüz yeni videolarınız ve daha önce paylaşım yapmış olduğunuz mevcut videolarınız için bu ayarı küçük bir hamle ile yapabilirsiniz. Eğer hazırlamış olduğunuz içerikler hakkında henüz yayınlamayı uygun olmadığını, yayınlamak için üzerinde bazı rötuşlar yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız veya çok eskiden paylaşmış olduğunuz, silmek istemediğiniz ama aynı zamanda takipçilerimizin artık bu videoyu görmesini istemediğiniz durumlarda Bir kaş ayarlama yaparak bu videoları takipçilerinizden gizleyebilirsiniz. TikTok uygulaması içerisinde paylaşmış olduğunuz videoları izlemeniz için yapmanız gerekenlere yazımızın devamında yer alan başlıklar altında ulaşabilirsiniz.  

Yeni paylaşacağınız video için TikTok Videoları Gizleme

Yeni paylaşım yapacağınız TikTok videonuzu gizlemek istiyorsanız, öncelikli olarak bu videoyu TikTok hesabınıza yüklemeniz gerekmektedir. Bahse konu videoyu TikTok hesabınıza yükledikten sonra gönderme alanında bulunan bu videoyu kimler görüntüleyebilir seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu videoyu kimler  görüntüleyebilir seçeneğine tıkladıktan sonra, burada karşımıza arkadaşlar ve özel seçenekleri çıkacaktır. Eğer bu videoyu sadece arkadaşlarımızın görünmesini istiyorsanız arkadaşlar seçeneğini, sizden başka kimsenin görmesini istemiyorsanız Yalnızca sizin görebilmemiz için özel seçeneğini seçmeniz  gerekmektedir. Burada özel seçeneğini seçerek yeni paylaşacağınız TikTok videosunu gizleme işlemi tamamlayabilirsiniz.  

Eskiden paylaştığınız video için TikTok Videoları Gizleme

Eskiden paylaşmış olduğunuz TikTok videonuzu izlemek istiyorsanız, ilk olarak TikTok hesabınıza giriş yapın. TikTok hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil sekmesine gelip ve paylaşmış olduğunuz içerikleri görün. Paylaşmış olduğunuz içeriklerin yer aldığı bu alanda, hangi videoyu izlemek istiyorsanız o videonun üzerine tıklayın. Bu video ile alakalı erişim standardını değiştirmek için sağ alt kısımda yer alan üç nokta şeklindeki simgeye dokunun. Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza çıkan menüde gizlilik ayarları sekmesine tıklayarak seçiminizi gerçekleştirin. Daha sonra karşınıza çıkacak alanda,  bu videoyu kimler görüntüleyebilir seçeneği karşınıza çıkacak. Bu seçenek üzerinden, tercihinize uygun olarak arkadaşlar veya özel seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Arkadaşlar olarak tercih etmeniz halinde  daha önceden paylaşmış olduğunuz  Bu içeriği arkadaş listenizde bulunan herkes görebilir. Bu yüzden özel seçeneğini seçerek önceden paylaşmış olduğunuz bu içeriği yalnızca sizin görmenizi sağlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık Üretmiş olduğumuz video içeriklerini kimlerin görebileceğini belirlemiş olursunuz. 

TikTok hesap gizleme ayarları ve TikTok video gizleme ayarlarından bahsetmiş olduğumuz bu yazımızda, sizlere yol göstermek amacıyla bu ayarları hangi yöntemler ile nasıl yapacağınızdan bahsettik. Detaylı bir şekilde anlatmış olduğumuz yöntemleri kullanarak siz de istediğiniz işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.