Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels özelliği Instagram'da müzik için ayarlanan 15 saniye uzunluğundaki klipleri kaydetmenin yeni bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Bu kavram TikTok uygulamasından size tanıdık gelebilir. Hatta birçok kişi Instagram Reels özelliği ile yapılan paylaşımları TikTok ile benzetiyor. Her iki uygulama arasında yaşanan rekabet nedeniyle ortaya çıkan bu durum, kullanıcıların daha keyifli ve daha güzel zaman geçirmesini sağlıyor. Şimdi gelin bu keyifli özellikleri ve uygulamaları daha yakından inceleyelim.

Instagram Reels Nedir? 

Instagram Reels, hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu yüzden yazımızı okumaya ve bizi takip etmeye devam edin.

Instagram Reels, Instagram Story için ilgi çekici ve eğlenceli video içerikleri oluşturmanızı sağlayan yepyeni bir yöntemdir. TikTok uygulamasının bazı özelliklerine benzeyen bu yöntemi kullanarak, Instagram kullanıcıları müzikle ayarlanmış 15 saniye boyunca devam eden video kliplerini bir arada kaydedebiliyor ve düzenleyebiliyor. Daha sonra bunları hikayelerinde keşfet bakış bölümünde ve kullanıcı profilinde yer alan yeni makaralar sekmesinde paylaşabiliyor. Hazırlanan bu video klipler aynı zamanda Instagram Reels sekmesinde de paylaşılabiliyor.

Yeni Instagram Reels Sürümü: Reels Explore Feed

Instagram Reels, aynı zamanda kendi sürümüne de sahip: Yeni Reels Explore Feed. 

Reels beslemesini Instagram Keşfet sayfasında görebilirsiniz. Bu özellik sayesinde artık takip ettiğiniz hesaplarda yer alan makaraların haricinde Instagram'da popüler olan ve trend olan hesapları ait makaraları da görebileceksiniz. Makaralar Instagram kullanıcıları tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Makaraları incelediğinizde kaydırma yaptığınız zaman, bazı makara başlıklarının üzerinde öne çıkanlar etiketinin olduğunu göreceksiniz. Makaralar Instagram kullanıcılarına yeni bir deneyim sağlarken, aynı zamanda keyifli vakit geçirmelerini de sağlıyor.

Instagram Reels Düzenleme Araçları

Bir makara oluşturmak istediğinizde, video klipleri yerinde çekerek ya da film rulonuz üzerinden yüklemeyi tercih ederek makara oluşturabilirsiniz. Memnun kaldığınız klipleri, çizim ve metin araçları kullanarak düzenleyebilir ve çeşitli Instagram çıkartmaları ile süsleyebilirsiniz. Burası tamamen sizin yaratıcılık yeteneğinize kalmış.

Instagram Reels Çıkartmaları

Instagram Reels Çıkartmaları

Hazırlamış olduğunuz gönderilere Instagram çıkartmalarını da ekleyerek, bu gönderileri planlayabilir ve daha sonra otomatik olarak yayınlayabilirsiniz. Instagram Reels çıkartmaları tüm Instagram kullanıcılarına keyifli bir deneyim yaşatmayı vaat ediyor ve bunu harika bir biçimde gerçekleştiriyor. 

Instagram Reels Özel Efektler

Instagram Reels Özel Efektler

Instagram Reels, çekim yapmak istediğinizde size aynı zamanda özel efektler de sunmaktadır. Bunun için öncelikli olarak çekim sırasında kayıt düğmesine basılı tutarken veya film rulonun üzerinden video görüntüsü yüklerken bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için oldukça basit adımları uygulamanız yeterli olacaktır. TikTok uygulamasında olduğu gibi Instagram Reels özelliğini kullanırken de 15 saniyelik videolar sırasında kayıt düğmesine basılı tutmanız halinde, istediğiniz kadar kaydı durdurabilir ve tekrar kaydı başlatabilirsiniz. Bu işlem oldukça basittir. Hazırlamış olduğunuz bu kaydı izleyerek eğer beğenmediyseniz, tekrar başlatabilirsiniz ve aynı işlemleri yaparak yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Beğendiğiniz ve istediğiniz kaydı oluşturduktan sonra paylaşabilirsiniz.

IG Makaraları Nedir Nasıl Kullanılır?

Makaraları kullanmak istiyorsanız, video kliplerinizi düzenledikten sonra çizim ve metin araçlarını kullanarak Instagram etiketleri arasında tercih yaparak gönderinizi oluşturabilirsiniz.

Düzenleme işlemi bittikten sonra kapak fotoğrafını küçük bir video resmi ile düzenleyebilir ya da film rulonuzla seçtiğiniz bir kapak görüntüsünü ekleyebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz tüm bu işlemleri yaptıysanız ve istediğiniz sonucu elde ettiyseniz oluşturduğunuz şaheseri paylaşmanın önünde hiçbir şey bulunmamaktadır. Makarayı hikayeleriniz de profilinizde yer alan yeni makaralar sekmesinde ve keşfet akışı bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Instagram hesabınıza ait profilinizde en son Instagram Reels sekmesine göz atarak, burada videolarınızı ve taslaklarını görebilirsiniz aynı zamanda takipçileriniz tarafından yayınlanmış olduğunuz makaraların tamamının bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bu alan takipçilerinizin yayınladığınız makaraları bulabileceği alandır. 

Instagram ve TikTok arasındaki rekabet nedeniyle ortaya çıkan bu durum aslında en çok Instagram kullanıcıların işine yaramıştır. TikTok uygulaması ile rekabet içinde bulunan Instagram, yapmış olduğu çalışmalar ile elde ettiği başarılı sonuçlar sayesinde, Instagram kullanımını daha keyifli ve eğlenceli bir hale getirmiştir. Bu durumdan olumlu etkileri Instagram kullanıcıları da bu özellikleri yoğun bir şekilde kullanmayı tercih etmektedir. Siz de Instagram Reels özelliğini ve makaraları kullanan kişilerin oluşturmuş olduğu içerikleri izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Arzu etmeniz halinde siz de bu özellikleri ve uygulamaları kullanarak kendinize ait içerikleri kolay ve konforlu bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Instagram Makaraları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Instagram'da makaranız keşfet kısmında öne çıktığı zaman size Instagram tarafından bir bildirim gönderilecektir. Öne çıkan makaralar sizi eğlendirip keyifli vakit geçirmenizi sağladığı gibi, aynı zamanda ilham verici özelliğe de sahiptir. Tiktok'ta olduğu gibi herhangi bir beğendiğiniz şarkıyı ya da ses klibini kullanarak ekleme imkanınız da bulunuyor. Instagram'ın sahip olduğu büyük müzik kitaplığını kullanarak dilediğiniz müziği seçebilir veya kendi ses kaydınızı paylaşımınızı ekleyebilirsiniz.

Müzik seçmek ve eklemek gibi işlemlerin dışında keşfedebileceğiniz birçok kullanışlı video düzenleme aracı da bulunmaktadır. Videolar için geri sayım zamanlayıcısı videonun hızını ayarlama opsiyonu ve videolarda kullanmak üzere inceleyerek seçim yapabileceğiniz video efektleri kitaplığı sizleri bekliyor.

Instagram Neden Makaralar Özelliğini Başlatıyor?

Son zamanlarda TikTok uygulamasının popülaritesini arttırması nedeniyle, Instagram'ın buna karşılık vermesi gerekiyordu ve Instagram'da bu yüzden makaraları buldu. TikTok uygulamasının en popüler özelliklerini kopyalamak ve geliştirmek için hamle yapan Instagram, bu sayede atağa geçerek kullanıcılarının gözünde daha popüler bir hale gelmek için çalışmalarını gerçekleştirildi. Instagram'ın bağlı bulunduğu ana şirketin Facebook olduğunu göz önünde bulundurursak, aslında TikTok uygulamasına karşı olarak yapılan çalışmalar arasında bu ilk değil. Daha öncede Facebook tarafından bu konuda yapılan Lasso gibi çalışmalar bulunuyor.

Ayrıca bununla birlikte Instagram uygulamasında ana konumlandırmada yer alan ve birlikte görülen göz aşinalığı sebebiyle makaralar Instagram'da oldukça başarılı olabilir.

Instagram Reels ile, Instagram hikayelerinde olduğunun aksine 24 saatten daha uzun kalıcı olan yüksek kalite içeriğinin sağlanması konusundaki boşluk da dolduruluyor. Makaraları kullanarak hem kişiliğinizi hem de markanızı daha fazla sergileyebilirsiniz. Bu oldukça dinamik ve yaratıcı bir fırsat olarak ön plana çıkıyor.  

Instagram Makaraları Nasıl Oluşturulur?

Instagram Reels, Instagram'ın normal modu ile oluşturma modu arasında bulunan ya da hikaye sekmesinin yanındaki alt menüde yerleştirilmiş olan Instagram hikayeleri kamera menüsünde yer alan yeni bir mod olarak karşımıza çıkıyor. Instagram makarabalarına erişim sağlamak için öncelikli olarak Instagram hikayeleri kısmına girerek buradaki kamerayı açmanız ve karşınıza çıkan alanda makaralar simgesini bulmanız gerekiyor.

Yeni Instagram Makaraları

Ekrandaki müzik simgesine dokunduktan sonra, Instagram makaralarına müzik ekleyebilir, oynat simgesine basarak videonuzun olmasını istediğiniz hıza ayarlayabilirsiniz. 

Instagram Makaraları Zamanlayıcısı

Kronometre simgesine tıklayarak paylaşacağınız kliplerin ne kadar uzunlukta olacağını seçebilirsiniz. Zamanlayıcı ayarladığınız zaman, kayda başlamadan önce bir geri sayım sizi bilgilendirir. Boomerang moduna benzeyen bu seçenek ile Instagram Reels için hazırlamış olduğunuz videolarınıza birçok efekt veya AR filtreleri uygulamak için kaydırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca önceden kaydetmiş olduğunuz filtreleri tekrar kullanmak için seçebilirsiniz. En son sıraya kaydırıp "Efektlere Göz At" seçeneğine dokunabilirsiniz.