Instagram Lite Nedir? Ne İşe Yarar?

Instagram Lite Nedir? Ne İşe Yarar?

Facebook Lite uygulamaları arasında yer alan Instagram Lite, 2018 yılının haziran ayında kullanıma sunulmuş bir uygulamadır. 

13 Nisan 2019 tarihinde alınan karar gereği Meksika, Filipinler, Peru ve Kenya gibi ülkelerde Google Play Store bünyesinden kaldırılmıştır. Instagram Lite uygulamasının en önemli özelliği, sınırlı hafızaya sahip olan cihazlarda ve yeterli depolama alanına sahip olmayan Android işletim sistemine sahip cihazları kullanan kullanıcılarda bu sorunu ortadan kaldırılmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için geliştirilmiş olan bir Instagram uygulaması olarak dikkat çekmektedir.

Instagram Lite Hakkında

instagram lite hakkında

Uygulama Instagram ile ilgili hemen hemen her şeyi yapabilmenize olanak tanır. Instagram Lite uygulamasının, Instagram uygulamasından tek farkı kaplamış olduğu alandır. Instagram Lite uygulaması yaklaşık 573 KB büyüklüğünde bir dosya boyutuna sahip olup uygulama telefona indirilir kurulduktan sonra yaklaşık olarak 2 MB civarında bir alan kaplamaktadır. Instagram uygulamasını sadeleştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkan Instagram Lite uygulaması, bunun dışında konforlu ve kolay kullanıma sahip olması nedeni ile ön plana çıkan bir uygulamadır.

Instagram Lite uygulamasının nasıl çalıştığını avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu, uygulamayı nasıl indirebileceğinizi merak ediyorsanız; bu konular hakkında oldukça kapsamlı bir araştırma yazısı sizi bekliyor.

Instagram Lite Nasıl Çalışır?

Instagram uygulaması dünya genelinde en çok kullanımı tercih edilen sosyal medya platformlarından biridir. Sık sık yenilikler ve değişiklikler yapılarak popülaritesini korumaktadır. Instagram uygulamasının daha sade bir versiyonu olarak duyurulan Instagram Lite uygulaması, Instagram ile yapabileceğiniz tüm işlemleri yapmanız için daha küçük boyutlarda bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bildirimsiz Instagram Lite uygulamasının ne olduğu ve nasıl çalıştığına dair cevapları arıyorsanız, bununla ilgili ayrıntılı detayları makalemizin devamında bulabilirsiniz

Oldukça düşük bir dosya boyutuna sahip olan ve çok az yer kaplayan bir alternatif uygulama olan Instagram Lite adlı İnstagram uygulamasının bu hafif sürümü Instagram'ın bünyesinde yer aldığı Facebook firması tarafından uygulama mağazalarına eklenerek kullanıma sunulmuştur.

Facebook tarafından Instagram Lite uygulamasının tüm mağazalara eklenerek kullanıma sunulmasının ardından, Instagram üzerinde Facebook tarafından bazı testler yapılmaya devam edilmiştir. Kapsamı genişletilen bu uygulamanın aynı zamanda birçok dil ileUyuma versiyonları da eklenmiştir.

Instagram Lite Avantajları Nedir?

Instagram Lite uygulaması kullanım konusunda, normal Instagram uygulamasının neredeyse tamamen aynısıdır. Bunun haricinde Instagram Lite uygulamasının sağlamış olduğu bazı önemli avantajlar da bulunmaktadır.

Akıllı cihazlara indirilen Instagram uygulamasına göre kıyaslandığında, kapladığı alan yok denecek kadar azdır. Özellikle cihazında hafıza sorunu çeken kişiler için oldukça uygun bir uygulamadır. Eğer kullanmış olduğunuz Android cihazlarda hafıza sorunu yaşıyorsanız, Instagram Lite uygulaması bu soruna çözüm bulacak tam size göre bir uygulama.

Instagram Lite uygulamasını kullanarak aynı anda birden fazla hesabı kolay bir şekilde yönetebilirsiniz ve dilediğiniz zaman hesaplar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Instagram Lite uygulamasını indirme imkanınız bulunduğu gibi aynı zamanda uygulamayı kullanarak posta olarak görsel paylaşım yapabilirsiniz.

Profil bilgilerine erişim sağlama, keşfetteki gönderileri görme ve hikayeler paylaşma gibi daha birçok uygulama içindeki aktivitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram Lite Özellikleri

Instagram Lite uygulaması Instagram uygulaması ile karşılaştırıldığında birçok özelliğe sahip olan kullanışlı bir uygulamadır. Instagram'da gerçekleştirme imkanınız bulunan aktivitelerin neredeyse tamamını Instagram Lite uygulamasını kullanarak yapmanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Instagram uygulamasının sadeleştirilmiş bir versiyonu olması sebebiyle doğal olarak Instagram Lite uygulamasının da bazı dezavantajları bulunmaktadır. Instagram Lite uygulamasının eksik yönlerini incelersek;

Uygulama yalnızca Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabiliyor. Diğer işletim sistemine sahip olan cihazlar Instagram uygulamasından faydalanamıyor. Bu durum Instagram Lite uygulaması için oldukça büyük bir dezavantaj olarak görünüyor.

Özellikle son dönemlerde popüler olan IGTV özelliği, Instagram'ın en popüler ve öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Instagram Lite uygulamasını kullanan kişiler, bu uygulamanın IGTV özelliğini desteklememesi nedeniyle bazı durumlarda sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Instagram Lite uygulamasının bir diğer olumsuz özelliği ise profil listenizde bulunan takipçilerle veya sizi takip eden kişiler ile mesajlaşma özelliğini yer almaması ve paylaşmış olduğunuz postlarda herhangi bir düzenleme özelliğinin bulunmaması.

Instagram Lite uygulamasında keşfet alanı normalinden çok daha farklı. Klasik keşfet alanına alışmış olan kişiler bu konuda biraz zorluk yaşayabilir.

Instagram Lite uygulamasının en büyük avantajları arasında canlı yayın özelliğinin bulunmaması ve video paylaşma özelliğinin mevcut olmaması yer alıyor.

Instagram Lite Nasıl İndirilir?

instagram lite telefondan indirme

Instagram Lite'ı uygulamasını kullanmak için öncelikli olarak telefona indirmek gerekiyor. Uygulamayı telefona indirmek için 2 farklı seçenek bulunuyor. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu, Android cihazların uygulama mağazası olan Google Play Store üzerinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına Instagram Lite yazarak karşınıza çıkan uygulamayı Android işlemine sahip akıllı cihaza indirmek oluyor. Diğer alternatif yöntem ise, Herhangi bir web tarayıcısını kullanarak indirmiş olduğunuz Instagram Lite APK dosyasını cep telefonunuza aktararak buradan kurulum gerçekleştirdikten sonra kullanmaktır.

Instagram Lite Telefondan İndirme

Instagram Lite uygulaması sadece Android işletim sistemine sahip kullanıcılar tarafından telefonlara indirilebilmektedir. Bu yüzden Farklı işletim sistemlerine sahip olan cihazların uygulama mağazaları olan App Store gibi mağazalar Üzerinden bu uygulamaya erişim sağlamak veya cihaza indirmek mümkün olmamaktadır.

Uygulamayı kurmak için Google Play Store üzerinden Instagram lite uygulamasını aramak ve bulduktan sonra bu uygulamaya erişim sağlamak gerekmektedir. Uygulamayı Google Play Store üzerinden indirdikten sonra uygulamayı yükle ve başlat seçeneklerine tıkladıktan sonra uygulamayı telefonunuza kurabilirsiniz. Daha sonrasında Sahip olduğunuz mevcut Instagram hesabınıza ait kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile hesabınıza doğal olarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Instagram Lite Tarayıcı ile Kullanımı

Birden fazla Instagram hesabı kullanıyorsanız bu hesapları yönetebilmek için Instagram lite uygulaması size büyük kolaylık sağlayacaktır. Cep telefonunuza bu uygulamayı tarayıcı ile indirme ve kullanma imkanı da bulunmaktadır. Instagram web tarayıcısı üzerinden kullanmak için yapmanız gereken bazı adımlar mevcuttur.

Öncelikli olarak telefonunuz da kullanmış olduğunuz web tarayıcısını açmanız gerekmektedir. Daha sonra telefonunuzdaki web tarayıcısı üzerinden instagram.com sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada karşımıza çıkacak olan sayfada ekranın sağ üst kısmında yer alan “…” (3 nokta) sembolünün üzerine gelerek tıkladıktan sonra ana ekran üzerine kısayol eklemenizi sağlayan bir seçenek gözünüzün önüne gelecektir. Bu seçeneğine tıklayarak Ana ekrana kısayol ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra telefonunuzun ana sayfasında Instagram kısayoluna ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Instagram'ı sadeleşmiş versiyonu olan Instagram Lite uygulamasının iyi ve kötü yönlerini detaylı olarak ele aldık. Instagram Lite uygulaması hakkında yeterli bilginiz yoksa veya çekinceleriniz bulunuyorsa; bu yazımızda sizler için rehber niteliği taşıyan bir makale olacaktır.

En ince detayına kadar anlatmış olduğunuz Instagram Lite uygulaması, sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar ile milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Bu yazımızı okuduktan sonra siz de Instagram Lite uygulamasını mı yoksa instagramını normal uygulamasını mı kullanacağınıza daha net bir şekilde karar verebilirsiniz.