Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram'da satış yapmak için bir hesap oluşturabilirsiniz. Bunun için hesabı oluşturduktan sonra alışveriş özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Instagram alışveriş özelliğini aktif hale getirmek sizi biraz uğraştıracak olsa da, aslında verilen talimatları harfiyen yerine getirmeniz halinde bu süreç oldukça kolay olacaktır. 

Alışveriş etiketleri gibi bazı özellikler Instagram'da size yardımcı olmak için bulunmaktadır. Bu özelliklere erişim sağlamak için öncelikli olarak Instagram'da bir mağaza oluşturmanız gerekmektedir. Instagram'da mağaza oluşturmak için takip etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar; 

  1. Uygun olduğunuzu onaylama
  2. İşletme hesabına geçiş yapma
  3. Facebook sayfanızı bağlama
  4. Ürün kataloğu yükleme
  5. Hesap değerlendirmesini tamamlama
  6. Alışveriş özelliğini açma

İçerikleri eyleme geçirilebilir hale getirme olarak sıralanmaktadır. Bu adımları takip ederek ve size verilen talimatları yerine getirerek alışveriş özelliğine açabilirsiniz. 

Instagram Alışveriş İçin Uygun Olduğunuzu Onaylama

İşletmeniz için Instagram alışveriş özelliğini açmayı istediğinizde; karşınıza çıkan seçenekler ile alakalı kutuların hepsini onaylamanız gerekmektedir. Eğer bu onaylama işlemini yapabiliyorsanız, bu durum Instagram'da alışveriş özelliğini açmak için uygun olduğunuz manasına gelmektedir. Bu adamı geride bırakmanın ardından işletmeniz desteklenen bir pazarda yer almaya başlayacaktır.

Bu pazarda işletmenizin uygun bir ürünü yer almalıdır. İşletmenizin işyeri sözleşmesi ve ticaret ilkeleri ile uyumlu olması gerekmektedir. İşletmenizin satış yapmak istediğiniz bir internet sitesi domainine sahip olması gerekmektedir. 

İşletme veya İçerik Üretici Hesabına Geçiş Yapmak

Instagram hesabımızı işletme hesabına dönüştürmek için birkaç işlemi uygulamanız gerekmektedir. İşletme hesabınızı oluşturduktan sonra, işletmenizin çalışma saatlerini, faaliyet gösterdiği adresi, telefon numaranızı ve internet sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayan bağlantı gibi bazı bilgileri ekleyebilirsiniz. 

Facebook Sayfasına Bağlanma

Instagram işletme hesabınızın Facebook sayfası ile arasında bağlantı kurmak size büyük avantaj sağlayacaktır. Birkaç basit işlem ile bunu gerçekleştirerek bu avantajı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. 

Facebook sayfası arasında bağlantı kurmak için;

Öncelikli olarak işletmenizin bulunduğu Instagram profiline gidin. Daha sonra profili düzenle seçeneğini seçerek herkese açık işletme bilgileri kısmında yer alan sayfayı seçin. Mevcut sayfalarınız arasından Instagram işletme hesabınızın bulunduğu profile bağlanmak istediğiniz Facebook sayfasını seçin. Eğer bir Facebook sayfanız bulunmuyorsa yeni bir Facebook sayfası oluştur seçeneği ile Instagram işletme hesabınıza bağlayacağınız Facebook sayfasını oluşturabilirsiniz. Facebook sayfası bağlantı kurmak zorunludur fakat Instagram işletme hesabınız ile ilgili olarak Facebook üzerinde Facebook sayfa mağazası açmanız zorunlu değildir. Bu tamamen kişisel tercihlerinize bağlı olarak size kalmış bir durumdur.

Ürün Kataloğu Yükleme

Instagram Alışveriş Özelliğini Açmak İçin Ürün Kataloğu Yükleme

Instagram oluşturmuş olduğunuz alışveriş ürün kataloğunuzu desteklemektedir. Bu sayede ürün kataloğumuzu Instagram bizzat hesabınıza bağlayabilirsiniz. Instagram hesabınız için kullanmak istediğiniz ürün kataloğumuzu Instagram Business hesabınıza bağlamak için 2 farklı alternatif bulunmaktadır. Arzu ettiğiniz bir yolu tercih edebilirsiniz. Burada bulunan katalog yöneticisi Facebook Business Manager da olduğu gibi kendin yap tarzında olan bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak ürün kataloğunuzu yükleyebilirsiniz.

Eğer katalog yöneticisi üzerinden ürün kataloğunuzu yüklemek istemiyorsanız, 2. yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yöntem e-ticaret platformu ortağı olarak adlandırılmaktadır. 

E-ticaret platformu ortağı, Instagram'ın onaylı e-ticaret platform ortakları arasında yer alan Shopify veya BigCommerce'dan biri ile entegrasyon gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır. Bu yöntemi tercih ederek ürün kataloğu yükleme işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Hesap Değerlendirmesi

Ürün kataloğumuzu yukarıda belirtmiş olduğumuz iki yöntemden birini tercih ederek Instagram hesabınıza bağlamanızın ardından kataloğunuzda yer alan ürünler ekleme işlemi tamamlanacaktır. Kapalı omuzda yer alan ürünlerin eklem işleminin tamamlanmasının ardından hesabınızı değerlendirmeye göndermeniz gerektirecektir. Hesabınızın değerlendirme süreci genellikle birkaç gün sürecektir ama bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilir. Hesabınızı değerlendirmeye götürmek için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Öncelikli olarak işletmenize ait Instagram profilime gittikten sonra ayarlar sekmesini seçerek alışveriş özelliği için kayıt olma özelliğini tamamlamanız gerekmektedir. Bu menüde sizden istenilen talimatları yerine getirerek hesabınızı değerlendirme ile bildirebilirsiniz. Değerlendirme durumunu merak ettiğiniz de kontrol amaçlı ayarlar sekmesinden alışveriş kısmını kontrol edebilirsiniz.

Değerlendirme sırasında bazı işletme hesapları için internet sitesi domain adresini gerçek sahibi olduğunu kanıtlamaları için ek bilgilerin istendiği bildirim gönderilebilir. Bu bildirimi alma halinde sizden istenen bilgileri ne kadar kısa sürede yollarsanız sonuca ulaşmanız o kadar hızlı olacaktır.

Alışveriş Özelliğini Açma

Alışveriş Özelliğini Açma

Hesabını zaman ayaklanmasının ardından alışveriş özelliklerini aktif hale getirebilirsiniz. Eğer ayarlarınız arasında alışveriş seçeneği gözükmüyorsa; bu durum büyük olasılıkla hesabınızın hala değerlendirme aşamasında olduğunu ya da Instagram'da alışveriş için onay verilmediğini ifade etmektedir.

Instagram alışveriş özelliğini açmak için işletmenizin Instagram profil nereye gittikten sonra ayarlar kısmına girip, hesabınıza bağlanmak istediğiniz ürün kataloğu onu seçtikten sonra bitti seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Etiketlemeye Başlama

Instagram alışveriş özelliğini aktif hale geldikten sonra ürünleri akış ve hikayelerde kullandığınız fotoğraf ve videolar da öne çıkarmak için alışveriş etiketlerini kullanma özelliği Instagram tarafından size sunulacaktır. Bu etiketleri kullanarak ürünlerinizi hedef kitlenize ve daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Herhangi bir Instagram gönderisinde ürünlerinizi etiketleme imkanınız bulunmaktadır. Bunun için öncelikle fotoğraf yükleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Fotoğrafı yükledikten sonra paylaş butonuna basarak paylaşım yapmadan önce bazı talimatları yerine getirmeniz gerekmektedir. Fotoğraf ekleye dokunduktan sonra bir açıklama ekleyerek, ürünleri etiketle seçeneğine dokunmanız gerekmektedir. Fotoğrafa dokunarak ürün arayın seçeneğini seçtikten sonra ürünü seçin yaparak bitti butonuna dokunduktan sonra işlem tamamlanacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra paylaş butonuna basarak paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz. 

Hikayede Etiketleme

Ayrıca hikayelerde bulunan alışveriş çıkartmasını kullanarak da ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Bunun için hikayenizde kullanacağınız ürün ile ilgili görseli seçmenizin ardından, paylaşımda bulunmadan önce bazı talimatları izlemeniz gerekmektedir.

Sağ üstte yer alan çıkartma simgesine dokunduktan sonra katma tepsisinde bulunan ürün çıkartmasını seçmeniz gerekmektedir. Bunu gerçekleştirdikten sonra bir sonraki talimata geçebilirsiniz. Bir sonraki talimat da katıldığınızda öne çıkarmayı düşündüğünüz ürünlerden birini seçmeniz gerekecektir. Hikaye alanında bu ürün çıkartmasını istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. En çok dikkat çekecek alana ürün çıkartmasını taşıyarak daha sonra ürün çıkartmasına dokunun ve metin rengini değiştirin. Bütün bu talimatları yerine getirdikten sonra artık yapmanız gereken tek şey hikayemizi paylaşmaktır. Paylaş butonuna tıklayarak hazırlamış olduğunuz ürün çıkartılmalı hikayenizi paylaşabilirsiniz.

Detaylı bir şekilde bahsetmiş olduğumuz Instagram alışveriş özelliğinin nasıl açıldığı ile ilgili yazımızın burada sonuna geliyoruz. Umuyoruz ki büyük emek harcayarak hazırlamış olduğunuz bu yazımız, sizlere rehber niteliğinde olacak ve Instagram'da alışveriş özelliği açma konusu ile alakalı tüm sorularınıza cevap bulmanızı sağlayacaktır. 

Eğer hala aklınızda Instagram alışveriş özelliğini açma konusu ile ilgili merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bir şey bulunuyorsa, iletişim kısmından bizimle irtibat kurarak sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sizlere cevap vermek ve aklınıza takılan sorunlara çözüm bulmak bizim için oldukça önemlidir.